Trzy treningi i prawie tysiąc dzieci! – tak wyglądała pierwsza część tegorocznej edycji Monika Pyrek Camp, czyli lekkoatletycznych warsztatów z elementami skoku o tyczce dla dzieci. – Jestem zbudowana frekwencją i cieszę się, że tak wiele dzieci potrafimy przyciągnąć. Kto wie, być może wśród nich są przyszli mistrzowie – mówi Monika Pyrek, pomysłodawczyni zajęć.
Do tej pory w 2024 roku odbyły się trzy zajęcia z cyklu Monika Pyrek Camp – w Szczecinie, Karlinie i Kołobrzegu. W każdym z miejsc frekwencja przekroczyła trzysta osób – w Szczecinie pod okiem Moniki Pyrek ćwiczyły dzieci ze szkoły nr 35 oraz SP Bezrzecze, w Karlinie ze szkół z Karlina, Daszewa, Karwina i Karścina, a w Kołobrzegu dzieci z kołobrzeskich podstawówek. W najbliższym tygodniu ekipa Fundacji Moniki Pyrek pojedzie na południe kraju – w czwartek zajęcia odbędą się w Jastrzębiu-Zdroju, a w piątek we Wrocławiu.
– To jest kolejny dowód na to, że dzieci są chętne do tego, by angażować się w sport, ale trzeba umieć je tym sportem zainteresować. Razem z moimi współpracownikami robimy wszystko, co w naszej mocy, by tych młodych ludzi zachęcić do aktywności. Oczywiście, nie wiem, czy wybiorą skok o tyczce, który jest moją ulubioną konkurencją. Pod tym kątem trening tyczkarski jest bardzo dobry, bo jest niezwykle zróżnicowany i zawiera sporo elementów z innych sportów – mówi Monika Pyrek, pomysłodawczyni akcji Monika Pyrek Camp.
Dzieci z województwa zachodniopomorskiego, które brały udział w tegorocznym Monika Pyrek Camp, były zachwycone. – Bardzo podobały mi się te zajęcia z panią Moniką, a najlepiej bawiłam się na torze przeszkód i na skokach do kulek – mówiła Otylia ze Szkoły Podstawowej w Karlinie.
– Ja trenuję piłkę nożną, ale dzisiaj spróbowałem czegoś nowego i skok o tyczce bardzo mi się podoba – dodał jej kolega Franek
Zajęcia kierowane są do dzieci ze szkół podstawowych od zerówki do klasy trzeciej. Na dzieci czeka wiele atrakcji, choćby skoki do basenu z kulkami czy specjalny dmuchaniec w kształcie zeskoku dla tyczkarzy. Są też typowe dla treningu tyczkarzy skoki z kamienia na kamień, sprinty i biegi przez płotki, a także konkurencje rzutowe i ćwiczenia gimnastyczne. Na uczestników czeka też oczywiście maskotka Pan Tyczka.
Projekt, który Jest częścią „Cyklu warsztatów, zawodów i pikników lekkoatletycznych”, został dofinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerem motoryzacyjnym jest Ssang Yong Polmotor, a partnerami szkoły podstawowe nr 35 w Szczecinie i nr 16 we Wrocławiu oraz samorządy lokalne w Kołobrzegu, Karlinie i Jastrzębiu-Zdroju.