loading

Monika

Monika Pyrek

Monika Pyrek to jedna z najlepszych polskich lekkoatletek w historii tej dyscypliny specjalizująca się w skoku o tyczce. Na swoim koncie ma dwa srebrne i jeden brązowy medal Mistrzostw Świata oraz dwa brązowe medale Halowych Mistrzostw Świata, a także srebro Mistrzostw Europy i dwa brązy Halowych Mistrzostw Europy. Jej kolekcja jest pełna medali z Pucharów Europy, mistrzostw Polski, a także pobitych wielokrotnie (69 razy!) rekordów Polski oraz tytułów (5 razy) najlepszej polskiej lekkoatletki „Złote Kolce”.

Aż czterokrotnie udało jej się zrealizować największe marzenie każdego sportowca o udziale w Igrzyskach Olimpijskich (Sydney 2000, Ateny 2004, Pekin 2008, Londyn 2012). Na swoje piąte Igrzyska (RIO 2016) pojechała jako kandydatka do Komisji Zawodniczej MKOL.

Jej sportowe sukcesy i międzynarodowe znaczenie znalazły też szczególne ogólnopolskie uznanie. Prezydent Lech Kaczyński przyznał Monice Pyrek w 2009 r. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Monika od ponad 10 lat działa na rzecz sportowców w organizacjach sportowych. Była członkiem komisji zawodniczej EAA i IAAF, a w latach 2009 – 2013 członkiem zarządu PKOL i przewodniczącą komisji zawodniczej PKOL. Do dziś pracuje w Komisji Zawodniczej PKOL i w Społecznej Radzie Sportu przy Ministrze Sportu i Turystyki.

W latach 2012 – 2013 Monika prowadziła fundusz stypendialny „Pierwszy Krok” razem z Fundacją Faktu. Jedną ze stypendystek była Sofia Ennaoui, która już dziś odnosi sukcesy międzynarodowe w biegach średnich.

Po zakończeniu kariery sportowej Monika rozpoczęła pracę w Radiu Szczecin, gdzie przez 4 lata prowadziła autorski program „Potyczki Moniki Pyrek”. Następnie przez kolejne 4 lata pracowała jako oficer prasowy w Arena Szczecin Operator (zarządca obiektu Netto Arena), aby ostatecznie skupić się już tylko na pracy nad rozwojem działań Fundacji. 

“Zawsze kierowałam się tym co podpowiadał mi los. Któregoś ranka obudziłam się z myślą o założeniu Fundacji. Pomyślałam sobie, że teraz jest na to najbardziej odpowiednia chwila i że poprzez fundację będę miała szanse robić to co kocham w życiu najbardziej! Pokazywać ludziom piękno sportu, zarażać zdrowym trybem życia i pomagać spełniać siebie i swoje marzenia poprzez sport, tak jak mnie się to udało! Trzymajcie kciuki” – podkreśla Monika Pyrek.

Osiągnięcia sportowe

69
Rekordy Polski
4
Igrzyska Olimpijskie
5
medale Mistrzostw Świata
3
medale Mistrzostw Europy

Konto logowania

Już klient Rubnio?

Invaild adres e-mail.

6 lub więcej znaków, liter i cyfr. Musi zawierać co najmniej jedną liczbę.

Twoje informacje zostaną udostępnione wszystkim osobom trzecim.