Młodzi sportowcy i ich rodzice, przedstawiciele organizacji sportowych i wykładowcy z gdańskiej AWFiS szukali odpowiedzi na pytania, w jaki sposób prowadzić organizację sportową, dlaczego warto się tym zająć, jakie są trudności, a jakie źródła finansowania, z kim i w jaki sposób warto współpracować. Znaleźć odpowiedź pomógł im projekt wybitnej polskiej lekkoatletki Moniki Pyrek, która zaprosiła ich do ERGO ARENY w Gdańsku na konferencję „Siła sportu – uporządkuj, zaplanuj, zadbaj o swoją przyszłość”.
Konferencja otwierająca tegoroczny cykl – dwie następne odbędą się jeszcze w listopadzie w stolicy i w grudniu w Szczecinie – składała się z trzech paneli. W pierwszym, o praktyce funkcjonowania organizacji pozarządowych, opowiedzieli byli znakomici sportowcy – lekkoatletka Monika Pyrek i piłkarz ręczny Artur Siódmiak, a także Monika Chrzczonowicz z portalu NGO.pl i Ewa Urtnowska z Fundacji „Graj z Głową”.
– To dla mnie ciekawe doświadczenie, bardzo inspirujące rozmowy i ogromna wiedza, którą podzielili się prelegenci. Najciekawszy był blok dotyczący zasad funkcjonowania fundacji i stowarzyszeń – podsumował Hubert, student AWFiS w Gdańsku
W stacjonarnej konferencji w ERGO ARENIE wzięło udział 60 osób, ale online obejrzało ją już blisko tysiąc osób. Te liczby na pewno będą rosły, bo nadal każdy może skorzystać z ogromnej porcji wiedzy, oglądając materiały w dowolnym czasie. Link do transmisji online – https://m.youtube.com/watch?v=ujLw9frpNP4&pp=ygUMU2nFgmEgc3BvcnR1
Wśród uczestników konferencji stacjonarnej w ERGO ARENIE gościliśmy młodych sportowców i ich rodziców, studentów i wykładowców AWFiS w Gdańsku, przedstawicieli klubów i związków sportowych. Ciekawe rozmowy trwały w sumie kilka godzin.
– To dla nas bardzo ważny projekt, pokazujący aktywnym sportowcom możliwości rozwoju poprzez dwutorową karierę, dający także młodym ludziom obraz tego, co ich czeka i na co powinni zwrócić uwagę – mówi Monika Pyrek, pomysłodawczyni akcji. – Myślę, że można się było przekonać dokładnie na czym polega siła sportu i jak wiele daje on możliwości. Bardzo chcę, żeby wyraźnie wybrzmiał fakt, że sportowcy mają ogrom umiejętności, które pozwalają im rozpocząć „życie po życiu”, czyli wejść do innego świata po karierze. I to wejść nie z obawą, że coś się nie uda, ale z silnym przekonaniem własnych możliwości i szansami na odniesienie kolejnego sukcesu – podkreśla zawodniczka, która sama przeszła taką drogę. Projekt „Siła sportu – uporządkuj, zaplanuj, zadbaj o swoją przyszłość” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Partnerem motoryzacyjnym konferencji jest Ssang Yong Polmotor.
W dwóch kolejnych blokach konferencji w Gdańsku można było się dowiedzieć, z jakich narzędzi korzystać w trakcie kariery sportowej, by zbudować swoje kompetencje. Poza pomysłodawczynią w tym panelu swoją wiedzą dzielili się Aneta Lemiesz z Instytutu Sportu, Bartosz Krawczyński – AWFiS, Łukasz Brylski i Aleksandra Koziorowska – LABA. Spotkanie zakończyła trzecia część, która w praktyczny sposób – krok po kroku – pokazała, jak założyć fundację, a także jak się skutecznie uczyć online.
– U mnie wszystko zaczęło się dzięki właśnie Arturowi Siódmiakowi, który organizował w Szczecinie wydarzenie i mnie na nie zaprosił. Wtedy pomyślałam sobie, że to jest bardzo fajny sposób, by robić to, co lubię i to, na czym się znam, bo przecież sport to jest moje środowisko i moja profesja. Ten cykl konferencji jest właśnie po to, by inni sportowcy dostali wiedzę, której ja w tamtym momencie jeszcze nie miałam – opowiada Pyrek.
Za nami pierwsza tegoroczna konferencja z cyklu „Siła sportu – uporządkuj, zaplanuj, zadbaj o swoją przyszłość”. W kolejnej tematem przewodnim będzie „Stypendia, kontrakty, sponsoring – źródła przychodów sportowców. Prawa, obowiązki, szanse, zagrożenia”, a w trakcie grudniowego spotkania w Szczecinie będziemy nie tylko rozmawiać na temat „Obecność sportowców w mediach. Szkolenie medialne, warsztaty”, ale także zdobywać wiele cennych umiejętności praktycznych.
Zapisy, zarówno do stacjonarnego udziału w obu konferencjach, jak i w formule online, na stronie silasportu.pl, w zakładce „Konferencja Siła Sportu”. Udział w konferencji jest bezpłatny, po wcześniejszej rejestracji. Dwie pozostałe tegoroczne konferencje odbędą się 27 listopada w Warszawie i 11 grudnia w Szczecinie.